Mısır Turistik Vize

Mısır Turistik Vize

Mısır seyahatlerinizde turistik amaçlar için planlamalar yapıyor iseniz Mısır Turistik vize başvurusu yapılmalıdır. Bu kategori için umuma mahsus pasaport sahipleri süre farkı olmadan bu vize türüne başvurmalıdır. Mısır turistik vize kısa sürelidir.

En çok 90 gün olarak verilir. Vize başvurularınızda pasaportunuzun 10 yılı aşmamış ve en az iki boş sayfası bulunan özellikleri olmalıdır. Bunun yanında seyahat tarihinizin bitiminden itibaren en az altı ay daha geçerliliği bulunması temel vize başvuruları için gerekli şartlardan biridir. Bu vize türü için Mısır’dan davetiye gerekmez.

Turistik vize başvuruları yapmak isteyenler şahsen ya da danışman firmalar aracılığı ile başvurularını tamamlayabilir. Türk vatandaşları resmi pasaport sahibi ise 90 günü aşmayan seyahatlerinde 90 günü aşmayan kalış süreleri için Mısır vizesinden muafiyeti bulunmaktadır. Resmi pasaport sahiplerinin vize almasına bu şartlarda gerek bulunmuyor.

Mısır Turistik Vize İşlemleri?

Vize işlemlerini başlatmak için Mısır Ankara Büyükelçiliğine ya da Mısır Başkonsolosluğuna başvurmak gereklidir. Başkonsolosluk herhangi bir bölge ayrımı yapmadan tüm Türkiye’den gelen başvuruları kabul etmektedir. Ankara Büyükelçiliğine başvuru yapmak için Ankara çevre illerinde ikamet edilmesi gereklidir. Turistik vize için şahsen başvurular yapılabileceği gibi danışman firmalar aracılığı ile de başvurular yapılabilir.

Talep edilen evrakların tam ve eksiksiz olması önemlidir. Başvuru sırasında istenen vize ücreti, vize başvurusunun iptal edilmesi halinde geri ödenmez. Bu nedenle yanlış ve eksik evrak vermemeye özen gösterilmelidir. Vize başvuru sürecinde konsolosluk yetkilileri gerek görürse ek belge talep edebilir. Mülakat istendiğinde verilen tarih ve saatte konsoloslukta olunması önemlidir. Vize başvurularında uyum koşulları istenen şekillerde tamamlandığında vize işlemleri olumlu bir şekilde sonuçlanabilir.

Mısır Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Vize başvuruları online olarak başlar. Vize başvuru formunun doldurulmasının ardından sistem vize ücretinin ödenmesi için güvenli link üzerinden ödeme sayfasına yönlendirir. Ardından başvuru formunda verilen bilgilerin doğruluğunun ispatı için gerekli evrakların doldurulması için randevu tarihi verilir.

Vize başvurularında bulunan bireyler ev hanımı, öğrenci, çalışan ya da emekli gibi durumlarda olması fark etmeksizin vize başvuru formunu doldurmaları gereklidir. Formda yer alan bilgilerin eksiksiz, okunaklı ve gerçeği yansıtan bilgiler olması gereklidir. Vize süreci başvuru formunun ardından randevu verilerek evrakların teslimi ve mülakatların yapılması dahil 15 ile 20 iş günü içinde çıkar. Evraklarda herhangi bir sorun çıkmadığında bu süre çok daha kısa olacaktır. Mısır turistik vize başvurularında VIP başvuru olmuyor.

Vize işlemleri Konsolosluk ya da Büyükelçilik tarafından takip edilmekte ve tüm vize başvuruları aynı zamanda sonuçlanmaktadır. Vize başvurularınızı seyahat tarihinizden en az 1 ay önce yapmanız önerilir. Başvuru sürecinde ek evrak talep edilebilir. Bu nedenle vize çıkış süresi 15- 20 günü bulabilir. Seyahat planlamalarınızı bu şekilde yaparak seyahat tarihlerinizi güvence altına alabilirsiniz.

Mısır Turistik Vize Gerekli Evraklar Nelerdir?

Başvuru sürecinde vize başvuru formunda verilen bilgilerin tam ve eksiksiz olarak belgelerle doğrulanması önemlidir. Bu nedenle başvuru formunun doldurulması ile başlayan vize sürecinde danışman firmalardan destek alınabilir. Gerekli evraklar şu şekilde sıralanabilir.

  • Pasaport ( Seyahat planlamalarının bitiminden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve 10 yıl içinde çıkarılmış olması gereklidir. Bunun yanında Mısır vize işlemleri için kullanılabilecek en az iki boş sayfasının olması vize sürecinin sorunsuz başlamasını sağlayacak kriterlerden biridir.)
  • İki adet biyometrik fotoğraf (Bu fotoğraflar kişinin güncel halini temsil etmeli, beyaz arka fonlu, rötuşsuz ve deforme olmamış olması önemlidir.)
  • Vize talep dilekçesi (Vize başvuru sahibinin seyahat tarihleri, konaklama bilgileri ıslak imzalı bir şekilde Mısır Konsolosluğuna ya da elçiliğine hitaben yazılmalıdır. Ayrıca vize süresi bitmeden ülkeden ayrılacağının bu dilekçede taahhüt edilmesi önemlidir.)
  • Otel rezervasyon bilgileri (Vize başvurusu sahibinin Mısır seyahatinde konaklama süresi boyunca nerede ikamet edeceğine dair bilgi verilmelidir.)
  • Uçak rezervasyon bilgileri (Mısır’a giriş çıkış tarihlerini belgeleyen uçak rezervasyon bilgilerini içeren belge)
  • Kimlik bilgilerini içeren pasaport kısmının fotokopisi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Başvuran şahsın seyahat amacına ve çalışma durumunu belgeleyen evraklarda gereklidir.
Mısır Turistik Vize Ücretleri

Turistik vize için başvuru yapmak isteyen bireyler 170 TL konsolosluk harcı öderler. Çok girişli vize ücretleri ise 250 TL olacaktır. Genel evraklar içerisinde uçak ve otel rezervasyonları da olması gereklidir. Vize ücretleri dönemsel bazda değişebilir. Ayrıca başvuru yapan bireyin uyruğuna bağlı olarak ta farklı fiyat aralıklarında olabilir. Vize süreci olumsuz bir şekilde sonuçlandığında vize ücreti geri iade edilmez.

Bu nedenle vize belgelerinin tam ve doğru beyanlarla hazırlanması gereklidir. Bu şekilde hem vize başvuru sürecinin daha hızlı bir şekilde sonuçlanmasını sağlayabilir, hem de sürecin olumlu bir şekilde tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Mısır turistik vizesi için başvurularınızda şahsen bulunmanıza gerek olmuyor. Başvurularınızı danışman firmalar aracılığı ile de tamamlayabilirsiniz. İç Anadolu, Güney Doğu Anadolu, Doğu Anadolu bölgeleri Ankara Büyükelçiliğine başvurular yapabiliyor. İstanbul Konsolosluğuna ise tüm bölgeler başvurular yapabilmektedir.