Mısır Ticari Vize

Mısır Ticari Vize

Mısır ticari vizesi genel olarak Mısır ülkesin iş gerekçesi ile gidecek olan şahısların alması gereken bir vize çeşididir. Mısır Ticari vizesi, yalnızca iş için değil ayrıca kongre, fuar ya da seminer gibi durumlar için ülkeye yapılan seyahatlerde de kullanılır. Mısır ticari vize başvuruları iki farklı şekilde yapılabilir. Ticari vize için işveren ve SSK çalışanı gerekli başvuruyu yapmaktadır.

Mısır ticari vizesi sahibi olmak için bazı şartları yerine getirmek gerekir. İlk olarak kişinin pasaportunun seyahat sonrasında en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca Mısır‘da ziyaret edilecek olan firma ya da fuardan alınan davetiye yazısı da oldukça önemlidir. Mısır ticari vize için gerekli evraklarla beraber vize başvurusu yapılmalıdır.

Evrakların eksiksiz olması ve doğru şekilde teslim edilmesi çok önemlidir. Mısır ticari vizesi vize türleri arasında kısa süreli vize olarak bilinmektedir. Bu nedenle vize en fazla 90 günlük süre için alınmaktadır. Fakat Mısır’da 90 günden fazla ticari bir sebeple kalınacak ise ayrıca Mısır oturma izni için farklı bir vize alınması gerekir.

Mısır Ticari Vize İşlemleri

Mısır ticari vizesini almak için öncelikle Mısır Konsolosluğu tarafından ticari vize için belirtilmiş tüm uyum koşullarını doğru ve eksiksiz olarak yerine getirmek gerekir. Vize işlemlerinin doğru şekilde ilerlemesi için Mısır ticari vize talep edilen evrakların tümü vize dosyası içerisinde ilgili mercilere teslim edilmelidir.

Bu belgelerin tamamı eksiksiz ve doğru olarak sunulmalıdır. Aksi halde vize süreci bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Yanlış içeriğe sahip olan her belge ticari vize alımına da engel oluşturacaktır. Bu sebeplerden dolayı vize işlemlerinde verilen belgelerin güncel olmasına da dikkat edilmelidir. Ayrıca vize işlemi için mutlaka elinizde davetiye yazısının da olması gerekir. Eğer davetiye yazısı olmazsa yüksek ihtimalle Mısır Konsolosluğu yapılan vize başvurularını geri çevirecektir. Mısır ticari vizesine başvuru yapılacaksa mutlaka başvurular planlanan seyahatten en az 1 ay önce yapılmalıdır.

Mısır Ticari Vize Nasıl Alınır?

Mısır ticari vizesi alımı için vize vermeye yetkili olan Mısır konsolosluğuna ya da yetkilendirilmiş vize merkezlerine başvuruda bulunmak gereklidir. Türkiye’den yapılacak başvurularda Mısır ticari vizesi için Mısır Başkonsolosluğu İstanbul adresine ya da Mısır Büyükelçiliği Ankara adresine gerekli başvuruyu yapmak gerekir. Mısır ticari vizesi için eğer İstanbul’daki başkonsolosluğa başvuru yapılacaksa her ilden başvurular kabul edilmektedir. Ama Ankara’daki Büyükelçiliğe başvuru dosyası iletilecek ise bu bölge için bölge ayrımı yapılmaktadır.

Ankara için yalnızca Ankara ve çevre illerin başvuruları kabul edilmektedir. Mısır ticari vizesi için kişisel olabildiği gibi grup halinde de başvuru yapabilirsiniz. Vize başvurusu yaptıktan sonra ortalama 15 gün gibi bir sürede vize süreci sonuçlanacaktır. Bu sürecin etkili ve doğru şekilde ilerlemesi için vize evraklarının doğru şekilde verilmesi gerekir.

Mısır Ticari Vize Gerekli Evraklar

  • Mısır ticari vizesinde konsolosluk tarafından talep edilen evraklar çok önemlidir. Bu evraklar şu şekilde sıralanabilir;
  • Davetiye mektubu. Firma ya da fuardan alınmış, imzalı ve kaşeli olması gerekir.
  • Vize için bir talep dilekçesi. Şirket tarafından antetli kağıtla yazılmış seyahat amacını ve tarihleri içeren bir dilekçe.
  • Vize başvurusu yapan kişilere ait nüfus cüzdanı fotokopisi.
  • Seyahat sonrasında en az 6 ay daha geçerli olan pasaport. Pasaportun yırtık ve yıpranmış olmamasına çok dikkat edilmelidir.
  • Uçak ve otel ile ilgili rezervasyon belgeleri.
  • Kimlik bilgilerini gösteren kişinin pasaportunun fotokopisi.
  • 2 adet yeni çekilmiş biyometrik fotoğraf.
  • Vize başvuru formu. Bu form ilgili konsolosluklardan ya da vize merkezlerinden alınabilir. Formun verilen diğer evraklar ile uyumlu olması konsolosluk tarafından dikkat edilen bir husustur.
  • Tüm bunların dışında vize işlemlerinin başlaması için vize harç bedellerinin yatırıldığına dair dekontların da olması gerekmektedir. Tüm bu belgeler bir vize dosyası halinde ilgili makamlara teslim edilmelidir.
Mısır Ticari Vize Ücretleri

Mısır vize ücreti her yıl değişmektedir. Bu değişim genelde harç bedellerinin arttırılması ile ilgilidir. Mısır ticari vizesi ayrıca başvuru yapan kişinin durumuna, uyruğuna ve vize başvuru tarihine göre de değişmektedir. Bu nedenle tek bir vize ücretinden bahsetmek yanıltıcı olabilir. Özellikle vize türünde tek giriş çıkış durumuna göre de ücretler değişiklik göstermektedir. Türkiye vatandaşı olup Mısır ülkesine ticari vize alacak kişilerin ödeyecekleri harç bedelleri de bu yıl değişime uğramıştır.

Mısır ülkesi için ticari vize fiyatları 380 Türk Lirası kadardır. Bu ücretler yalnızca vize sürecinin başlaması için gerekli olan harç bedellerini içermektedir. Bir vize danışmanlık firması ücreti olarak görülmemelidir. Ticari vize işlemleri bir vize merkezi aracılığı ile yapılacaksa vize merkezine de ayrıca ödeme yapılır. Vize harç bedeli ise konsolosluk tarafından işlemlerin yürütülmesi ve vize sürecinin başlaması için gerekli olan bedeldir. Bu harç bedeli vizenin türüne, vatandaşlık durumuna ve tarihine göre de değişime uğrayabilir.