Mısır Konsolosluğu

Mısır Konsolosluğu

Mısır, Türkiye ile resmi ilişkiler içinde olan ülkelerden biridir. Mısır’ı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları ve diğer uyruklu vatandaşlar için vize başvurusunda bulunmak zorunluluk gerektirmektedir. Türkiye’de Mısır ile resmi ilişkilerin yürütülmesini sağlayan iki resmi kurum vardır. Bunlardan bir tanesi Mısır İstanbul Başkonsolosluğu, diğeri ise Mısır Ankara Büyükelçiliği olarak kabul edilir.

Bu kurumlarda resmi ilişkiler yürütülürken, Mısır’ın Türkiye sınırlarındaki karar merci organları olarak kabul edilmektedir. Schengen vizesi başvuruları son olarak bu kurumlarda değerlendirilir. Diplomatik vize başvuruları ise direk İstanbul ya da Ankara iline yapılmak zorundadır. Uzun süreli vize başvuruları, ticari vizeler ve eğitim vizeleri gibi 90 günü aşan vizeler Schengen kategorisinde değerlendirilmez.

Mısır Konsolosluğu Vize İşlemleri

Mısır’a yasal çerçevede girmek isteyen Türk vatandaşları ya da Türkiye’de yaşayan diğer vatandaşlar Mısır vizesi başvurusu yapmak zorundadır. Mısır vizesi almadan önce ülkeyi hangi amaçla ziyaret etmek istediğinize dair net bilgilendirme yapma zorunluluğu vardır.

Ziyaret sebebine göre turistik vize, ticari vize, öğrenci vizesi, aile ziyareti vizesi gibi vizeler verilmektedir. Bununla birlikte gitme sebebi ve dönüş zamanı da kanıtlanmak zorundadır. Bu noktaya dair uçak bileti, ülkeye resmi davetiye veya akraba adresi gibi bilgiler talep edilmektedir. İstanbul ve Ankara’da bulunan Mısır Büyükelçiliğine yapılacak olan başvurular değerlendirmeye alınmaktadır.

Vize başvuru formu doldurularak gerekli evraklar teslim edilmekte, böylece başvuru gerçekleştirilmektedir. Formu eksiksiz olarak doldurduğunuza eminseniz imzaları atarak teslim edebilirsiniz. Formun yanı sıra birtakım evrakları teslim etmek kabul edilme ihtimalini kuvvetlendirecektir. Örneğin eğitim için vize almak isteyen vatandaşlar, eğitimi hak ediş belgesi ile gitmelidir. Evlilik yoluyla gitmek isteyenler aile cüzdanı ile başvuruda bulunmalıdır. Herhangi bir kurum ya da şirketten davet edilenler ise imzalı davetiye ile başvuruda bulunmalıdır.

Mısır Konsolosluğu Randevu

Mısır ve Türkiye arasındaki ilişkileri yürüten, Mısır vatandaşlarının resmi evrak işlemlerini gerçekleştiren ve Türk vatandaşlarına vize vermekle yetkili kurumlar Mısır Konsolosluğu olarak kabul edilir. Mısır Konsolosluğu Türkiye’de yalnızca İstanbul ve Ankara illerinde bulunmaktadır.

Tüm işlemler ise buralarda yürütülmeye devam etmektedir. Bu sebeple yoğunluk oldukça fazladır. Herhangi bir resmi işlem ve vize başvurusu için konsolosluk aranarak randevu talep edilmelidir. Konsolosluğun belirtmiş olduğu saat ve tarihte ise konsoloslukta olmaya özen gösterilmelidir. Aksi taktirde kurumdaki görevlilerin ve vatandaşların işleri aksayabilir.

Mısır Konsolosluğu Vize Ücretleri

Mısır Konsolosluğu diğer ülke konsoloslukları gibi ülkeye giriş izni verirken belli bir ücret talep etmektedir. Bu ücret aslında bir nevi ülkeye giriş parasıdır. Ücretler, her yıl değişikliğe uğramaktadır. 2019 yılı Mısır Konsolosluğu vize ücretleri merak edilen konulardan biridir. Ücretler öncelikle vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca vatandaşın ülkede ne kadar süre ikamet edeceği de bu konuda merak edilen unsurlardan biridir. Ücretler Mısır’da özel olarak yetkilendirilmiş görevliler tarafından belirlenmektedir.

Ücretler ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Bu değişiklik diplomatik ilişkilere göre şekillenmektedir. Vize başvurusunda vize danışmanlık ücreti danışmanlık firmaları tarafından alınmaktadır. Ülkeye giriş harç ücretiyle ayrılmaktadır. Yine ücrete evrak ücretleri dahil değildir. Bazı evraklardan ücret talep edilir. Vize başvurusu sırasında biometrik taramadan geçen vatandaşlar için talep edilen ücret farklıdır.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu İstanbul ilinde bulunmaktadır. Türkiye’de yaşayan Mısır vatandaşlarının tüm resmi işlemleriyle yakinen ilgilenen kurumdur. Evlilik, ölüm, miras, doğum gibi işlemler için Mısır vatandaşları İstanbul başkonsolosluğuna gitmektedir. Türkiye’de yaşayan herhangi bir Mısır vatandaşı, oy kullanma, askerlik, vize ve noter işlemleri gibi sebeplerle ilk olarak Mısır İstanbul Başkonsolosluğu ile irtibata geçmektedir.

Ayrıca İstanbul Başkonsolosluğu Mısır’a ziyarete gitmek isteyen Türk vatandaşlarının noter işlemleriyle de yakinen ilgilenmektedir. İstanbul Başkonsolosluğu Mısır’ın Türkiye’deki ikinci karar organı olarak kabul edilmektedir. Konsolosluğa vize başvuru formu ve dilekçe vererek başvuruda bulunmak mümkündür. Vize başvuru işleminden sonra ise 20 ile 40 gün arası sürede başvuruya dönüş yapılmaktadır. Başvurunun reddi halinde itiraz direk olarak İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılabilir.

Mısır Ankara Büyükelçiliği

Mısır Ankara Büyükelçiliği Mısır’ın Türkiye sınırlarındaki baş organıdır. En resmi nitelikler taşıyan kurumdur. Ankara Büyükelçiliği’nin ilk ve en önemli görevi Mısır ve Türkiye arasındaki siyasi, sosyal, turistik ve diplomatik ilişkilerin yürütülmesini sağlamaktır. Ayrıca en önemli karar organı olduğunu söylemek mümkündür. Vize başvurularının reddi için itiraz dilekçeleri Ankara Büyükelçiliği’ne ulaştırılmaktadır.

Ankara Büyükelçiliği Türkiye sınırlarında ikamet eden Mısır vatandaşlarının evlilik, boşanma, miras, ölüm, oy kullanma gibi tüm resmi işlemlerinin yürütülmesini sağlar. Bununla birlikte Türkiye’de ikamet eden Türk vatandaşlarının ve 3. dünya vatandaşlarının vize başvurularını değerlendirir.

Tüm vize işlemlerini gerçekleştirerek takibini yapar. Mısır Ankara Büyükelçiliği vize başvurularını şahsi olarak kabul edebildiği gibi danışmanlar aracılığıyla da kabul etmektedir. Şahsi olarak ya da temsilciler aracılığıyla fark etmeksizin, vize başvuru kurallarına uyulduğu taktirde kabul edilmektedir. Evrakları tam ve doğru olarak Ankara Büyükelçiliği’ne ulaştıran vatandaşların başvuruları kabul edilmektedir. Başvurunun reddedilmesi halinde itiraz ederek evrakları tamamlayıp gönderirseniz kabul edilmektedir.