Mısır İstanbul Başkonsolosluğu

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu kendi faaliyet alanlarına yakın olan bölgelerdeki kişilerin tüm Mısır Vizesi başvurularını kabul etmektedir. Ayrıca diğer idari işlemlerde yani Mısır Konsolosluk işlemlerinde de yine Mısır İstanbul Başkonsolosluğu yetkilidir. Mısır ülkesine seyahat edecek olan Türk vatandaşları ve Türkiye oturma izni bulunan diğer üçüncü ülke vatandaşları vize işlemleri için Mısır İstanbul Başkonsolosluğuna başvuru yapabilirler.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu vize işlemleri konusunda karar vermeye yetkili olan tek ve önemli bir mercidir. Vize işlemlerinin dışında Mısır İstanbul Başkonsolosluğu ayrıca Türkiye’de yaşayan Mısır vatandaşlarının evlilik, boşanma ya da belge tasdiki gibi idari konularda destek sağlamaktadır.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Vize İşlemleri

Mısır ülkesi, umuma mahsus pasaport sahipleri olan Türk vatandaşlarının Mısır seyahatlerinde vize uygulaması yapmaktadır. Mısır’a gidecek olan Türk vatandaşları bu nedenle seyahatleri öncesinde Mısır vizesi için gerekli başvuruyu yapmalıdır. Bu durumun yanı sıra Mısır ülkesinde kapıda vize uygulaması da bulunmaktadır. Fakat bu uygulama yalnızca 17 yaş altı ve 45 yaş üstü kişiler için geçerlidir.

Diğer yaş aralıklarında olan kişiler ise vize başvuruları için sadece bulundukları ülkedeki Mısır vize temsilciliklerine başvurmalıdır. Mısır ülkesinin Türkiye’deki vize merkezleri Mısır Başkonsolosluğu İstanbul ve Mısır Büyükelçiliği Ankara’dır. Buralarda gerekli olan vize başvuruları gerçekleştirilebilmektedir. Mısır Başkonsolosluğu İstanbul Türkiye’de bölge ayrımı yapmadan her ilden gelen şahıslar için vize başvurularını kabul etmektedir.

Mısır Konsolosluğuna yapılan vize başvuruları hem şahsi olarak yapılabilmekte hem de yetkili bir vize danışmanlık merkezi aracılığıyla yapılabilmektedir. Mısır başkonsolosluğu vize çeşitlerini seyahat amacına göre belirlemektedir. Bu şekilde konsolosluk ticari vize, turistik vize, aile ziyareti vizesi ya da öğrenci vizesi gibi farklı vize çeşitleri vermektedir. Ayrıca Mısır İstanbul başkonsolosluğu yalnızca kısa süreli vizeler için izin vermektedir.

Uzun süreli vize yani oturma vizesi için Mısır ülkesine giriş yapmak ve orada bulunan i yabancılar şubesine başvuruda bulunmak gerekir. Mısır vizesi için vize türüne göre konsolosluk tarafından talep edilen vize evrakları hazırlamalıdır. Bunun yanı sıra, Mısır vize başvurusunun kabul edilebilmesi için de ayrıca vize harç bedelinin ödemesi gerekir. Ödenen vize harç bedeli bir dekont halinde vize başvuru dosyası içerisine eklenmelidir.

Mısır vizesini alabilmek için tüm evrakların doğru ve eksiksiz verilmesi de oldukça önemlidir. Aksi halde vize süreci ret cevabı alacaktır. Mısır Başkonsolosluğu vize başvurusu yapan kişiyi ayrıca mülakata çağırabilir. Bu durumda vize başvuru sahibi Mısır konsolosluğu tarafından belirlenen tarihte konsoloslukta olmalıdır. Bu durum vize başvurusunu yapan kişi için oldukça önemlidir.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Vize Randevu

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu vize işlemleri için belirli bir randevu sistemi ile çalışmaktadır. Bu randevu sistemine uyarak vize başvurusu yapılmalıdır. Mısır ülkesine seyahat edecek Türk vatandaşları vize başvuruları öncesinde konsolosluklardan randevu almalıdır. Bu randevuyu öncelikle konsolosluğun web sitesi üzerinden alabilirler. Ayrıca diğer işlemler için de web site üzerinde bulunan telefon numaraları ile iletişime geçebilirler.

Özellikle vize başvurusu yapan kişiler konsolosluk tarafından yönlendirilen vize birimleri ile iletişime geçmelidir. Aksi halde vize süreci uzayacaktır. Mısır İstanbul Başkonsolosluğu’ndan randevu alırken konsolosluğun çalışma saatlerine ve tatil günlerine de dikkat edilmelidir. Çalışma saatleri dışında konsolosluk randevu vermeyecektir.

Bu nedenlerden dolayı vize başvurusu yapacak kişiler seyahatlerinden en az 1 ay önce vize işlemlerine başlamalıdır. Çünkü randevu ile de olsa vize süreci ortalama 15 gün kadar sürebilmektedir. Ayrıca Mısır vize işlemleri için kişiler mülakata da davet edilecektir. Bu süreçte Mısır konsolosluğu tarafından verilen randevu saatine dikkat etmek de fayda vardır.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ücretleri

Mısır vize harç bedelleri Mısır İstanbul Başkonsolosluğu tarafından her yıl yeniden düzenlenir. Bu düzenleme vizenin türüne ve vize tarihine göre değişmektedir. Yani vize çeşidine göre ödenen vize harç bedeli de değişim gösterir. Özellikle yıldan yıla vize harç bedellerinde bir artış görülmektedir. Genel olarak Mısır vize harç bedelleri 380 Türk Lirasından başlamaktadır. Bu bedeller vize merkezlerine yatırılarak vize sürecine başlanmaktadır. Vize harç bedeli yatırmayan kişilerin vize işlemlerine devam edilmez. Bu nedenle vize sürecinin sağlıklı şekilde devam etmesi için vize harç bedelleri yatırılmalı ve dekontlar vize belgeleri arasına ilave edilmelidir.