Mısır Ankara Büyükelçiliği

Mısır Ankara Büyükelçiliği

Mısır Ankara Büyükelçiliği, Mısır ülkesinin Türkiye’de bulunan resmi temsilcisi olarak görev almaktadır. Türkiye ile Mısır arasındaki sosyal, siyasal ve diplomatik tüm ilişkileri yürütme görevi Mısır Ankara Büyükelçiliği’ne aittir. Ayrıca Mısır Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümü sayesinde de kendisine yakın alanlarda faaliyet göstererek yakın bölgelerde bulunan kişilerin Mısır Vizesi ile ilgili işlemlerini yürütmektedir. Mısır ülkesine gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden diğer ülke vatandaşlarının vize işlemleri hakkında karar yetkisi de yine Mısır Ankara Büyükelçiliği’ne aittir.

Bunların dışında Mısır Ankara Büyükelçiliği Türkiye’de yerleşik olan Mısır vatandaşlarının evlilik, boşanma ve diğer belge tasdiki gibi idari konularında yardımcı olmaktadır. Türkiye Mısır Büyükelçiliği Ankara ilinde bulunarak Türkiye ile ikili ilişkilerin yürütülmesini sağlamaktadır. Bu açıdan da en resmi temsilcilik olarak anılmaktadır. Türkiye Mısır Büyükelçiliği Ankara ilinde bulunarak Türkiye ile ikili ilişkilerin yürütülmesini sağlamaktadır. Bu açıdan da en resmi temsilcilik olarak anılmaktadır.

Mısır Büyükelçiliği vize işlemlerini yetki verdiği aracı kurumlarla da sürdürebilir. Bu kurumlar genellikle vize merkezleri olarak bilinmektedir.

Mısır Ankara Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Mısır Devleti, bordo pasaport hamili olan Türk vatandaşları için ülkeye seyahat etmeleri esnasında vize uygulaması yapmaktadır. Bu pasaport hamili vatandaşlar seyahatleri öncesinde mutlaka Mısır vizesi için gerekli başvuruyu yapmaları gerekir. Mısır vizesinde kapı uygulaması da bulunmaktadır. Yani, Mısır sınır kapılarından da Mısır vizesi için gerekli başvuru işlemleri yapılabilir. Fakat bu başvuru işlemlerinde bazı şartlar bulunmaktadır. Mısır Devleti, bordo pasaport hamili olan Türk vatandaşları için ülkeye seyahat etmeleri esnasında vize uygulaması yapmaktadır.

Bu pasaport hamili vatandaşlar seyahatleri öncesinde mutlaka Mısır vizesi için gerekli başvuruyu yapmaları gerekir. Mısır’ın Türkiye’deki vize işlemlerinde resmi kurumları ise Mısır Başkonsolosluğu İstanbul ile Mısır Büyükelçiliği Ankara’dır. Vize başvuruları bu iki merkeze doğruda yapılabilmektedir. Ayrıca özel yetki verilmiş vize danışmanlık merkezleri aracılığı ile de yine vize başvuruları yapılabilir.

Mısır’a gidecek olan kişiler seyahat amaçlarına uygun olarak vize işlemlerine başlamaları gerekir. Aksi halde vize işlemleri ret cevabı alacaktır. Vize işlemlerinde konsolosluklar ve vize merkezleri bazı belgeler talep edecektir. Bu belgeler vize dosyası içerisinde eksiksiz olarak yer almalı ve ilgili makamlara teslim edilmelidir. Vize sürecinin sağlıklı ve doğru şekilde ilerlemesi için gerekli tüm prosedürler yerine getirilmesi gerekir. Mısır vize makamları gerekli gördüklerinde vize başvurusu yapan kişileri mülakata da çağırabilir. Bu çağrı sonrasında kişiler mutlaka belirtilen tarihte ve saatte vize merkezlerinde bulunmalıdır.

Mısır Ankara Büyükelçiliği Randevu

Mısır Ankara Büyükelçiliği vize işlemlerinde ve diğer idari işlemlerde randevu usulü ile çalışmaktadır. Randevuların tamamı Büyükelçiliğin çalışma saatlerine ve mesai günlerine göre verilmektedir. Bu nedenle, eğer vize başvurusu yapılacaksa mutlaka ilgili ve yetkili birimden vize randevusu almak gerekir. Randevusuz olarak gelen kişilerin hiçbir sebeple vize işlemlerine başlanmaz.

Özellikle vize başvurusunu şahsen yapacak olan kişiler işlemlere başlamadan önce Mısır Ankara Büyükelçiliği resmi sitesi üzerinden randevu alabilecekleri irtibat numaralarına ulaşmalıdır. Telefonla randevu alarak vize işlemlerine başlamak usulen daha uygun olacaktır. Tüm bunların yanı sıra eğer Mısır Ankara Büyükelçiliği bir mülakata davet ederse de yine randevu sistemi ile bu mülakata katılım göstermek gerekir.

Mısır Ankara Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Mısır ülkesine yapılacak olan seyahatlerde seyahatin türü ve kalış süresi önemlidir. Çünkü bu hususlara göre vize harç ücreti konsolosluk tarafından değiştirilmekte ve yıldan yıla farklı şekilde belirlenmektedir. Vize harç bedellerini yatırmadan herhangi bir vize işleminin başlaması söz konusu değildir. Bu nedenden ötürü vize sürecinin başlaması için öncelik vize harç bedeline verilmelidir. Vize merkezlerine yatırılan harç bedelleri bir dekont karşılığında teslim edilmelidir. Bu dekont istenildiğinde vize dosyası ile beraber ilgili makamlara verilmelidir.

Mısır ülkesine gitmek için yatırılması gereken vize ücreti giriş çıkış sayısına göre de değişmektedir. Genellikle tek girişli vize ücretleri daha düşük olmaktadır. Tek girişli vize ücreti 270 Türk Lirası iken çok girişli vize ücreti 380 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bazı durumlarda bu vize ücreti de değişmektedir. Özellikle vize türünün değişmesi halinde vize harç bedelleri de doğrudan değişim gösterecektir. Bu hususlara dikkat edilerek, vize harç bedelleri yatırılmalıdır.