Mısır Aile Ziyaret Vizesi

Mısır Aile Ziyaret Vizesi

Mısır’da arkadaşları veya ailesi olan insanların Mısır’ı ziyaret edebilecekleri bir vize türüdür. Ziyaret süreli olduğundan dolayı Mısır’a yapılacak olan bu seyahat en fazla 90 günlük bir süreci kapsar. Bu süre içerisinde ülkede bulunan arkadaş ve ailenizle birlikte konaklayabilirsiniz. Aynı zamanda Mısır’ı seyahat edebilir ve turistik bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bu turistik seyahat gerçekleşirken hem aile vizesi olan hem de Mısır’da ikamet edenler seyahatleri boyunca pasaportlarının yanında bulundurmaları büyük önem taşır.

Özellikle son dönemlerde Mısır polisleri pasaport ve kimlik taramasını çok sık yapmaktadır. En çok da Sina Dağı’nda bu durum yaşanıyor. Seyahatin yapılacağı süre boyunca pasaport fotokopisini de yanında bulundurmayan özen gösterilmelidir. Mısır seyahatinin ardından en az 6 aylık bir geçerlilik süresi olması gereken pasaport, en çok 10 yıllık bir süresi bulunmalıdır.

Mısır Aile Ziyaret Vizesi İşlemleri

Mısır aile ziyareti için gerekli olan belgeleri bulundurmak ve ücreti ödemek dahilinde, Mısır Başkonsolosluğu İstanbul ve Mısır Büyükelçiliği’nde vize işlemi gerçekleştirmek mümkün. Değerlendirilecek olan bütün evraklar doğru ve eksiksiz şekilde tamamlandığında Mısır aile ziyareti için, vize işlemlerinin gerçekleşme süresi 30 ile 45 gün arasında değişkenlik gösterir. Ancak Türk vatandaşlığı bulunan kişilerle diğer ülkelerden kişiler arasındaki vize uygulaması farklı olabileceğinden dolayı, süre buna göre de değişebilmektedir.

Sürenin uzaması veya kısalması konusunda olabilecek sebepler arasında konsolosluğun yoğun olması ya da ek evrakların talep edilmesi de yer almaktadır. Mısır seyahati gerçekleştireceğiniz sürenin 2 ay öncesinden başvuru yapılması gerekir. Burada gerekli evraklar ve çalışmalar neticesinde vize işlemleri ile beraber karar Mısır başkonsolosluğuna kalmıştır.

Mısır Aile Ziyaret Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır’a seyahat gerçekleştirmek isteyenler, vize vermek için yetkili olan Konsolosluk veya Büyükelçiliği başvurmaları gerekmektedir. Mısır aile ziyareti için bu iki ayrı yerden başvuru gerçekleştirilebilir. İstanbul’da bu işlemi yapacak olanlar Mısır İstanbul Başkonsolosluğu gidebilirler. Aynı zamanda Mısır Büyükelçiliği ise Ankara’da bulunmaktadır ve buradan da başvuru sağlanabilir. Başkonsolosluk herhangi bir ayrım gerçekleştirmeden, ülkenin her şehrinden insanı başvurmasına izin vermektedir. Mısır Büyükelçilik ise sadece Ankara ve çevresinde ikamet edenlerin başvurusunu kabul etmektedir.

Bu konuda Mısır aile ziyareti için hem doğrudan yetkili mercilerce bu işlemi gerçekleştirilebilir hem de acenteler vasıtasıyla başvuru yapılabilir. Mısır aile ziyareti için gerekli belgeler eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanmalıdır. Ayrıca bu belgeleri eklenecek olan bilgilerin tam doğru olmasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde başvuru uzayabilir ya da ret cevabı alınabilir. Mutlaka başvuru sırasında ücretlerinde ödenmesi unutulmamalıdır. Gerekli görüldüğü takdirde ek evrak ziyaret edecek kişiden talep edilebilir.

Mısır Aile Ziyaret Vizesi Gerekli Evraklar

Mısır aile ziyareti başvuru yapılırken belli başlı bazı evraklar tam ve eksiksiz olarak hazırlanmalıdır.
– Davetiye (Davet eden kişinin Mısır’da ikamet ettiğine dair hazırlanarak Mısır belediye tarafından onaylı olması gerekir. Aynı zamanda davet eden şahsın Mısır oturma kartı, Pasaport ve kimlik kartı fotokopileriyle davet gerçekleştirmelidir.)
– Vize başvuru formu (Doğru bilgilerle eksiksiz olarak doldurulmuş, başvuru sahibinin imzasının bulunduğu formdur.)
– Vize talebi dilekçesi (Vize başvurusu yapacak kişinin antetli kağıt üzerinde çalıştığı şirket yetkilisinin, başkonsolosluğa hitaben verilecek belgeler. Mısır seyahati için tarih, konaklama bilgileri, seyahat sponsoru ve şirket yetkilisi tarafından belirtilmiş vize ihlalinin gerçekleştirilmeyeceğine dair kaşeli imzası bulunmaktadır.
– 2 adet biyometrik fotoğraf (Beyaz arka fonda çekilmiş vize başvuru yapacak kişinin güncel halini gösteren fotoğraftır.)
– Pasaport (Vize başvurusu yapacak kişinin Mısır seyahati boyunca en az 6 aylık süresi olan ve en fazla 10 yıllık geçmişi bulunan pasaportudur. Yıpranmış olmamalı ve hasarı bulunmamalıdır. Vize kısmında en az 2 boş sayfa yer almalıdır.)
– Kimlik bilgilerinin bulunduğu kısma ait pasaport fotokopisi
– Nüfus cüzdanı fotokopisi
Yukarıda sayılan bilgilerle beraber Mısır aile ziyareti adına yapılacak vize başvurusu için, öğrenci veya emekli gibi durumlara karşı değişik belgeler de talep edilebilir. Bütün bu evraklar gerçeği yansıtmalı ve doğru bilgilerle donatılmış olmalıdır. Gerek görüldüğü takdirde Mısır Konsolosluğu ek evrak talep edebilir.

Mısır Aile Ziyaret vizesi Vize Ücretleri

Mısır’a yapılacak olan vize başvurusu adına ücretler vizenin türüne ve amacına göre değişkenlik gösterebilir. Mısır için yapılacak kısa süreli seyahat, ticari, turistik veya aile ziyareti olarak başvuru işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Her işlemin başvurusu adına farklılık ortaya çıkar ve ücretler değişir. Mısır vize başvurusu yapılırken ödenecek olan harç bedeli ayrıca döneme bağlı olarak da farklılık ortaya çıkarır.

Konsolosluğa ile büyükelçiliğe şahsen başvuracak kişiler, başvuru gerçekleştirmeden önce güncel ücretler hakkında gerekli mercilerden detaylı bilgi almalıdır. Böylece herhangi bir aksaklık olmadan yapılacak başvuru işlemleri gününde tamamlanabilir ve vize elde edilir. Ayrıca Mısır vize ücreti süreye göre de değişebiliyor. Aile ziyareti konusunda uzun süreli kalınmak istendiğinde ücretler artabilmektedir. Bu açıdan Mısır Konsolosluğu ile birebir olarak mülakat noktasında görüşme yapılarak süre ve ücret bilgisi alınabilir.